/ Jaunumi

  Citadele Index: uzņēmēji noskaņoti piesardzīgāk nekā šā brīža ekonomikas rādītāji

  20.02.2012.

  Kā liecina jaunākais Citadele Index pētījums, Latvijas uzņēmēju noskaņojums kopš augstākā optimisma līmeņa sasniegšanas 2011.gada septembrī, gada nogalē atkal kļuvis piesardzīgs. Optimistiski noskaņoti joprojām ir ražotāji. Kā atzīst eksperti, uzņēmēji ir noskaņoti piesardzīgāk nekā šī brīža ekonomikas rādītāji.

  Kopumā uzņēmēju noskaņojums ir piesardzīgs, bet ražotāji saglabā optimismu
  Citadele Index pētījums rāda, ka 2011.gadā kopumā uzņēmēju noskaņojums ir bijis svārstīgs – ja 2011. gada 3.ceturksnī uzņēmēju noskaņojums sasniedza augstāko līmeni kopš 2008.gada sākuma (51,48 punkti), tad 4.ceturksnī uzņēmēji atkal kļuva piesardzīgi, un viņu noskaņojums ir raksturojams kā drīzāk pesimistisks. Noskaņojuma vērtība ir nokritusi zem 50 punktu robežas – tā ir 48,54 punkti. Taču optimismu joprojām saglabā ražošanas nozarē strādājošie uzņēmumi, kuru noskaņojuma indeksa vērtība ir 50,40 punkti. Ražošanas sfērai seko tirdzniecības, pakalpojumu un būvniecības nozarēs strādājošie uzņēmumi (attiecīgi 48,46; 47,99 un 45,76 punkti). Jāatzīmē, ka 50 punktu robežu indeksa vērtība pārsniedz vidējo un lielo uzņēmumu grupā (attiecīgi 52,12 un 53,93 punkti), kā arī uzņēmumos, kuros pārstāvēts gan vietējais, gan ārvalstu kapitāls (55,32 punkti) vai tikai ārvalstu kapitāls (51,84 punkti).

  Sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš saka: “Citadele Index pēc sava rakstura ir apsteidzošais indekss, t.i., tas rāda, kā citi makroekonomiskie indeksi mainīsies nākotnē. Ja kopš 2010. gada 1. ceturkšņa uzņēmēju nākotnes prognozes gandrīz vienmēr bija optimistiskākas nekā tagadnes noskaņojums, tad decembra pētījums liecina, ka arī uzņēmēju nākotnes prognozes ir kļuvušas piesardzīgas un raksturojamas kā drīzāk pesimistiskas.”

  Ekonomikas rādītāji ir augstāki nekā uzņēmēju noskaņojums
  Kā norāda Zigurds Vaikulis, bankas Citadele galvenais ekonomists, „Kopš 2007.gada uzņēmēju noskaņojums ir bijis piesardzīgāks nekā reālie ekonomikas rādītāji. 2011.gadā ekonomikas izaugsme ir bijusi straujāka nekā iepriekš prognozēts, IKP pārsniedzot cerēto un sasniedzot 5,3% līmeni. Turklāt ceturtajā ceturksnī pozitīvi izceļamies uz Igaunijas un Lietuvas fona. Lai gan Citadele Index rezultāti norāda, ka uzņēmēji kopumā kļūst piesardzīgāki, Latvijas ekonomikā pašlaik krīzes pazīmes nav redzamas. Uzņēmēju piesardzīgums Latvijā visticamāk ir skaidrojams ar to, ka viņi vairāk seko līdzi pasaules ekonomikai, tostarp norisēm Eirozonā.”

  „Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecībā strādājošie uzņēmumi kopumā ir noskaņoti optimistiski. Asociācijas nesen veiktā aptauja liecina, ka 56% šīs nozares uzņēmēju 2012.gadā prognozē tādu pašu apgrozījuma līmeni kā pērn vai pat augstāku. Uzņēmēji jūtas stabili, jo šīs nozares rūpniecība līdztekus kokapstrādei ir vadošā eksporta nozare Latvijā, kuras ražošanas apjoms 2011.gada laikā ir audzis par 34%. 81% produkcijas tiek eksportēts un veido 30% no Latvijas kopējā eksporta apjoma. Šobrīd eksportējam uz 120 valstīm, un tikai 30% mūsu tirgus ir Eirozonā,” skaidro Ivars Eniņš, Mašīnbūves un Metālapstrādes Rūpniecības asociācijas valdes priekšsēdētāja vietnieks.

  Viņš papildina, ka iepriekšējo gadu laikā metālapstrādes ražošanas uzņēmumi Latvijā ir ievērojami palielinājuši eksporta valstu skaitu, galvenokārt orientējoties uz Ziemeļeiropu un citām pasaules valstīm, kas atrodas ārpus Eirozonas. I.Eniņš norāda, ka uzņēmējiem darba netrūkst – tikai 11% jaudu noslodze ir mazāka par 50%, nodarbinātība aug, pasūtījumu apjomi kļūst lielāki. Līdzīgi arī Zigurds Vaikulis atzīst, lai gan Eirozonai ir prognozējams mērenas recesijas scenārijs, tomēr Latvijas galvenie eksporta tirgi – Vācija, Skandināvijas valstis, Krievija un ASV – ir salīdzinoši stabilākā situācijā nekā Dienvideiropas valstis.

  Agnese Paegle, bankas Citadele Uzņēmumu apkalpošanas direkcijas vadītāja, uzsver: „Mūsu uzņēmēji iepriekšējās krīzes laikā ir iemācījušies būt elastīgi un ātri reaģēt uz tirgus izmaiņām, kā arī ir diversificējuši eksporta tirgus – tas viss viņiem palīdz darboties patreizējā Eiropas tirgus nenoteiktajā situācijā. Galvenie faktori, kam uzņēmējiem būtu jāpievērš uzmanību ir iespējami augsta kapitalizācija, kā arī nepieciešamība nodrošināt stabilu un pietiekamu naudas plūsmu.”

  Par Citadele Index

  Citadele Index pētījuma pamatuzdevums ir iegūt vienotu indeksu, kas raksturotu Latvijas uzņēmēju subjektīvo vērtējumu ekonomiskajam stāvoklim valstī un prognozes nākamajiem sešiem mēnešiem tādās jomās kā vispārējā ekonomiskā aktivitāte valstī un attiecīgajā uzņēmējdarbības nozarē. Citadele Index tiek aprēķināts, apkopojot un izvērtējot 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāju aptaujas rezultātus. Pētījumu veic SKDS reizi ceturksnī.