/ Jaunumi

  Citadele Index: Uzņēmēju optimisms neiet līdzi Latvijas izaugsmes rādītājiem Eiropas kontekstā

  21.08.2013.

  Lai arī Latvijas ekonomika gada griezumā uzrādījusi straujāko kāpumu Eiropas Savienībā, Latvijas uzņēmēju noskaņojumā nav vērojams konsekvents optimisma pieaugums. Citadele Index vērtība šā gada otrajā ceturksnī ir kritusies par 0.59 punktiem un ir 52.36, liecina bankas Citadele sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktais Citadele Index pētījums.

  Latvijas uzņēmēju vidū vērojams mērens optimisms, un Citadele Index vērtība kopš 2012. gada 1. ceturkšņa arvien ir virs 50 punktu robežas, tomēr indeksa vērtība svārstās un nav novērojams konsekvents optimisma pieaugums. Šī gada 2.ceturksnī tagadnes vērtējumā uzņēmēji ir visai piesardzīgi – tās indekss ir 50.83 punkti, savukārt nākotnes indekss ir noslīdējis no 56.74 punktiem līdz 53.89 punktu atzīmei.

  Indeksa vērtības, kas pārsniedz 50 punktu robežu, liecina par uzņēmēju optimismu, savukārt par uzņēmēju pesimismu var runāt, ja indekss nesasniedz 50 punktu robežu.

  Ir kritušās visu Citadele Index veidojošo astoņu apakšindeksu vērtības, izņemot uzņēmēju vērtējumu attiecībā uz investīciju apjomu uzņēmumā, kur vērojams 0,97 punktu pieaugums. Uzņēmēju optimisms ir samazinājies, galvenokārt, pašu uzņēmumu finansiālo situāciju raksturojošos apakšindeksos – uzņēmumu rentabilitātes apakšindekss samazinājies par 1,52 punktiem, apakšindekss par uzņēmumu finansiālo stāvokli krities par 1,25 punktiem, savukārt par 1,18 punktiem samazinājies uzņēmuma apgrozījuma apakšindekss.

  Iespējams, uzņēmēju piesardzīgais optimisms veidojas sekojot līdzi notiekošajam ne tikai Eiropas, bet arī austrumu ekonomikās.

  „Eiropā pašlaik vērojamas ekonomikas stabilizācijas pazīmes - noturīgi uzlabojumi ražotāju noskaņojuma indikatoros, kā arī reālajos rūpniecības datos. Šī gada otrajā ceturksnī Eiropas Savienības iekšzemes kopprodukts nodemonstrēja pirmo kāpumu gandrīz divu gadu laikā. Arvien drošāki kļūst eksperti, kas uzskata, ka Eiropas ekonomikas zemākais punkts jau ir aiz muguras. Eiropas recesijas beigas nozīmētu arī ārējo risku spiediena mazināšanos Latvijas ekonomikai. Par pilnīgu ārējo risku izzušanu pagaidām runāt būtu pāragri, jo kamēr mūsu rietumu tirdzniecības partneri sataustījuši pamatu zem kājām, austrumos no Latvijas ekonomikas pulss kļūst vājāks. Krievijas izaugsme jau ir gandrīz apstājusies, bet Ķīnā tā kļūst lēnāka,” skaidro bankas Citadele galvenais ekonomists Zigurds Vaikulis.

  Krievija un Ķīna ir arī lielākie eksporta tirgi vannas un ķermeņa kosmētikas ražotājam STENDERS.

  STENDERS Finanšu direktors Rolands Pupkevičs: „Šobrīd mums ir 228 veikali 23 valstīs, bet viennozīmīgi lielākie tirgi mums ir tieši Ķīna un Krievija – ar attiecīgi 90 un 63 veikaliem, turklāt Ķīnā kopš 2012. gada sākuma veikalu skaitu esam teju dubultojuši. Ja pavasarī Latvijā bija vērojams apgrozījuma kritums, salīdzinājuma ar iepriekšējo gadu, tad kopš jūlija atkal ir vērojams aptuveni 5% pieaugums. Tāpat pateicoties tieši veiksmīgai darbībai eksporta tirgos, STENDERS kopējais veikalu apgrozījums šā gada 6 mēnešos sasniedzis 12,2 miljonus eiro, kas ir par 21% vairāk nekā pērnā gada pirmajā pusgadā.”

  Vērtējot Citadele Index pa nozarēm, lai arī nedaudz, bet arī vērojams indeksa vērības samazinājums. Pakalpojumu nozarē tas samazinājies par 1.0 punktu, tirdzniecības nozarē par 0.9 punktiem, bet ražošanas – par 0.3 punktiem. Savukārt būvniecības nozare ir vienīgā nozare, kurā, salīdzinot ar 1.ceturksni, vērojama izaugsme, tās uzņēmumu indekss palielinājies par 2.1 punktu, kas skaidrojams arī ar izteiktu šīs nozares sezonalitāti.

  Salīdzinot ar 1.ceturkšņa rādītājiem gan uzņēmējiem, kas darbojas laukos, gan uzņēmējiem, kas strādā Rīgā, indekss ir samazinājies – attiecīgi Rīgas un citu pilsētu uzņēmējiem par 0.5 punktiem, bet lauku uzņēmējiem par 1.3 punktiem.

  Interesanti, ka jau 2. ceturksni pēc kārtas kopš 2007. gada Latgales uzņēmējiem saglabājas mērens optimisms, un indeksa vērtība pārsniedz 50 punktu atzīmi – nemainīgi paliekot pie 50.5 punktu atzīmes. Indeksa vērtība par 0.1 punktu pieaugusi Kurzemē, taču pārējos reģionos indeksa vērtība nedaudz samazinājusies – Zemgalē par 0.1 punktu, Rīgā par 0.5 punktiem, Vidzemē par 1.3 punktiem, bet Pierīgā par 1.5 punktiem.

  Indeksa vērtība samazinājusies dažāda lieluma uzņēmumos pēc darbinieku skaita, kurā pieaugums par 1.4 punktiem vērojams tikai uzņēmumos, kuros ir no 50 līdz 249 darbiniekiem. Izmaiņas vērojamas arī uzņēmumos pēc apgrozījuma, kurā indeksa pieaugums vērojams vien 4.kvintiles uzņēmumos – uzņēmumi, kuru apgrozījums pēdējā finanšu gadā ir bijis no 250 tūkstošiem līdz 1 miljonam latu.

  Pētījumu 2013. gada jūnijā sadarbībā ar banku Citadele veica tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS, apkopojot 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāju sniegtās atbildes.

  Par Citadele Index

  Citadele Index pētījuma pamatuzdevums ir iegūt vienotu indeksu, kas raksturotu Latvijas uzņēmēju subjektīvo vērtējumu ekonomiskajam stāvoklim valstī un prognozes nākamajiem sešiem mēnešiem. Indekss tiek aprēķināts, apkopojot uzņēmumu vadītāju vērtējumu par tādiem jautājumiem kā: vispārējās ekonomiskās aktivitātes līmenis valstī un attiecīgajā uzņēmējdarbības nozarē, konkurences līmenis nozarē un dažādi uzņēmuma darbības rezultātu rādītāji. Citadele Index tiek aprēķināts, apkopojot un izvērtējot 750 dažādu nozaru un lieluma Latvijas uzņēmumu vadītāju aptaujas rezultātus. Pētījumu veic tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS reizi ceturksnī. Pēdējais pētījums tika veikts 2013. gada jūnijā.

  Par banku Citadele

  Citadele ir Latvijas vietējā banka, kas piedāvā banku, finanšu un kapitāla pārvaldības pakalpojumus. Citadele grupa ir pārstāvēta gan vietējā Latvijas tirgū, gan 9 citās valstīs. Banka Citadele ir vienīgais American Express sadarbības partneris Latvijā un Lietuvā, kam ir tiesības emitēt American Express kredītkartes. Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta pētījumā “Valsts uzņēmumu pārvaldība Baltijas valstīs” banka Citadele saņēmusi visaugstāko novērtējumu un ir atzīta par vislabāk pārvaldīto valstij piederošo uzņēmumu Baltijā. Citadeles vīzija ir kļūt par vērtīgāko vietējo finanšu grupu Baltijas valstīs. 75% mīnus vienas bankas Citadele akcijas īpašniece ir VAS “Privatizācijas aģentūra”, bet 25% un viena akcija pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai.